Objednávky vytvořené do 05.04.2024 do 9 hodin budou expedovány 10.04.2024.

Zbavte se molů přírodní cestou

Určitě se vám někdy stalo, že jste šli třeba péct, otevřeli dózu s moukou a v tom se nacházelo nemilé překvapení. a co teprve potom, kdy se vám moli pustí do vašeho nejoblíbenějšího trika nebo svetru.

Podíváme na to, jak se těchto nezvaných návštěvníků zbavit přírodní cestou, která bude šetrná pro vaše potraviny i oblečení, ale hlavně pro vaše zdraví.

Moli jsou malí nenápadní motýlci se šedými nebo béžovými křídly. Pokud v bytě najdete jednoho nebo dva motýlky, většinou tomu nebudete věnovat pozornost. Bohužel se ale může stát, že jich budete vidět stále víc a najednou zjistíte, že máte zamořený celý byt. Zbavit se molů není lehké, často s nimi budete bojovat mnoho týdnů, nebo se budou čas od času vracet.

Jak poznáme, že se nám doma usídlili moli?

Nejčastěji zjistíme přítomnost molů tak, že přistihneme dospělého motýla, jak bezcílně poletuje po bytě a sedá na stěny. Dospělci létají hlavně v noci, ale může se stát, že některého z nich vyplašíme i ve dne. Pokud některého z nich zahlédneme, je velmi pravděpodobné, že se v domácnosti vyskytují i larvy a vajíčka. V takovém případě je důležité co nejrychleji najít zdroj a včas zamezit dalšímu líhnutí. Mol potravinový má velmi pestrý jídelníček, nepohrdne moukou, strouhankou, čokoládou, čaji, kořením, sušeným ovocem. Pochutnat si však může i na granulích nebo krmivech pro domácí mazlíčky. Mol šatní se potravně orientuje na oděvy a materiály obsahující keratin – vlna, kůže, peří.

Co dělat při napadení potravin?

Potraviny, které mol napadne, jsou znehodnocené a je třeba je vyhodit. Pokud takovou potravinu sníte, nemusíte se bát žádných zdravotních komplikací. V těchto potravinách se však mohou nacházet výkaly v podobě malých kuliček, dále pak jemná vlákna utkaná housenkami a zbytky zámotků. Zámotky mohou u citlivějších osob vyvolat alergické reakce.

Poté, co najdete v některé potravině moly, pusťte se do velkého úklidu. Je nutné pečlivě vysát a vytřít všechny skříňky a celou spíž, zejména pořádně zkontrolujte všechny rohy a pukliny ve zdech.

Důležité je poznat nepřítele

V našich domácnostech se vyskytují dva typy molů – laicky řečeno moli potravinoví a moli šatní. Je dobré umět je od sebe rozeznávat, aby bylo jasno, proti jakému „nepříteli“ stojíme. Potravinový mol je o něco větší, má tmavá křídla o rozpětí 2cm a na nich pruh. Naproti tomu šatní mol je menšího vzrůstu a jeho křídla jsou velmi světlá až zlatavá. Důležitým krokem je najít zdroj líhnutí. Je třeba velmi pečlivě prohlédnout všechny potraviny, napadené vyhodit a skladovací místa dobře vyčistit.

Chytrý pomocník – parazitická vosička Trichogramma evanescens

Šetrnou a účinnou metodou v boji proti šatním a potravinovým molům je nasazení parazitické vosičky Trichogramma evanescens, která čichem vyhledává pro člověka sotva viditelná vajíčka molů a do těch klade svá vajíčka. Díky své velikosti – menší než je zrnko máku – je schopna prohledat i ty nejmenší spáry a skuliny a úspěšně tak všechna vajíčka molů zlikvidovat. Samička Trichogrammy – česky drobněnky klade až 100 vajíček a je 10x menší než špendlíková hlavička. Její přítomnosti si v domácnosti ani nevšimnete, precizně odvede svoji práci a poté uhyne.

Jak se vosička aplikuje?

Vajíčka parazitické vosičky Trichogramma evanescens jsou dodávána na kartičkách, které jednoduše zavěsíte nebo položíte do blízkosti potravin, spíží nebo šatních skříní. Z kartiček se v průběhu dalších dní budou líhnout další a další vosičky, které okamžitě po vylíhnutí začínají vyhledávat hostitelská vajíčka. Tuto metodu je vhodné kombinovat s feromonovými lapáky, které vám pomohou zbavit se části dospělých molů. 

Přejeme vám úspěšný boj se škůdci v domácnosti.

Zpět do obchodu