nákupníkošík

Důležitý monitoring

Prvním krokem k úspěšnému odchytu molů v domácnosti je tzv. "monitoring", obvykle odchyt molů pomocí feromonových lapačů.

Pomocí specifických působících lepivých pastí, které nesou atraktant samic můr, lze určit, zda a které můry jsou aktivní.

S feromonovým lapačem nejsou zachyceny žádné samičky můr ale pouze část stávajících samců! Pasti jsou pouhým opatřením pro sledování molů. Pokud kolem létají samci můr, pak jsou v okolí i samice kladoucí vajíčka a k regulaci by měly být použity parazitické vosičky Trichogramma.

Feromony pro různé druhy potravinových molů (zavíječ moučný, zavíječ moučný, zavíječ skladový) se liší od feromonů pro moly, kteří poškozují textilie (mol šatní). 

Feromonové lapače pro domácnost se jednoduše otevřou a umístí. Jsou okamžitě připraveny k použití. Na jednu místnost by měla být použita pouze jedna past, aby se můry mohly orientovat podle pachu. Příliš mnoho pastí má opačný účinek: navzájem si překážejí, protože samci můr ztrácejí orientaci ve vůni a lepkavé pasti nenajdou.

Během kontroly nebo po ní: vždy je důležité past pravidelně kontrolovat a úlovek dokumentovat. 1-2x týdně je třeba se podívat do pasti a poznamenat si počet nových můr do kalendáře nebo přiloženého záznamového listu.

Lze kombinovat s použitím parazitických vos

Feromony vydrží až půl roku, ale měly by být vyměněny přibližně po 3 měsících, aby se dosáhlo trvale dobrého chytacího účinku. Atraktanty pro můry jsou zcela netoxické a nejsou zajímavé ani pro parazitické vosičky Trichogramma.

Feromonové lapače zakoupené předem by měly být skladovány na chladném místě, např. v lednici nebo ve sklepě, aby atraktant předčasně nezmizel.

« Zpět na novinky 24.11.2023,