Objednávky vytvořené do 05.04.2024 do 9 hodin budou expedovány 10.04.2024.

Často kladené dotazy

MOLI V POTRAVINÁCH
KDYŽ VŠUDE V BYTĚ LÉTAJÍ SPÍŽNÍ ZAVÍJEČI, ZNAMENÁ TO, ŽE SE JEJICH VAJÍČKA A LARVY VYSKYTUJÍ VE VŠECH MÍSTNOSTECH?

Ne, neznamená. Napadeny jsou pouze potraviny či jiné zásoby (granule pro zvířata apod.) tam, kde jsou skladovány. Ochranu před zavíječi (lidově moly) má význam dělat jen tam, kde jsou tyto potraviny, případně skladovány jiné zásoby. Zavíječi kladou vajíčka jen do blízkosti potravin, především na vnější stranu balení. Larvy se po vylíhnutí z vajíček prožerou obaly a napadnou potraviny. Většina papírových a plastových obalů není pro housenky žádnou překážkou.

ODKUD SE SPÍŽNÍ ZAVÍJEČI (MOLI) BEROU?

Napadení potravin není, či nemusí být známkou nedostatečné hygieny v domácnosti. Téměř vždy si je člověk do bytu zavleče s nakoupenými potravinami či žrádlem pro zvířata. Tito zavíječi jsou dnes hojně rozšířeni a je jimi napadeno množství potravin a krmiv, jako jsou obilniny, granule pro zvířata aj. Pokud jsou takto napadené produkty skladovány v domácnosti příliš dlouho, pak se škůdci nekontrolovaně namnoží a jsou často zpozorováni, až když se začnou ve spíži či skladu objevovat housenky či motýli.    

JAK, V ČEM, MÁM USKLADNIT POTRAVINY, ABY NEBYLY NAPADENY ZAVÍJEČI

     Pro dlouhodobější uskladnění potravin je vhodné pořízení kvalitních obalů – skleněných či plastových dóz s pevnými uzávěry. Do těchto obalů se nedostanou ani drobné, čerstvě vylíhlé housenky, resp. v případě uskladnění již napadeného zboží se tyto housenky nedostanou ven. Tenké plastové nebo papírové obaly housenky svými kusadly snadno prokoušou. 

JAK DLOUHO ŽIJE SKLADIŠTNÍ ZAVÍJEČ?

Celkový vývoj jedné generace (od nakladení vajíčka po vylíhnutí dospělce - motýla) trvá podle teploty mezi 30 až 70 dny. Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

ŠATNÍ MOLI
MOHOU SE ŠATNÍ MOLI NAMNOŽIT I V KUCHYNI?

     Ne. Housenky šatních molů se živí výhradně vlákny přírodní vlny, případně peřím. Larvy šatních molů se drží, na rozdíl od housenek spížních zavíječů, které mají tendenci se ke kuklení rozlézat, pouze na místech svého žíru, to znamená ve vlněném oblečení, případně vlněných kobercích. Housenky mola šatního (Tineola bisselliella) se živí textiliemi z přírodní vlny, plstí z těchto vláken či kožešinami, případně peřím. Bavlněné textilie jsou schopny housenky molů poškodit, ale bavlnu housenky nestráví. Na rozdíl od nich se housenky spížních molů živí potravinami, sušeným ovocem či ořechy, případně suchými květinami.        

ZASÍLÁTE I MIMO ČR?

Ne. Zasíláme pouze v rámci ČR.

Zpět do obchodu